הדבר האחרון שיש&…

הנשיא אובמה ניסה להציג מסלול אלטרנטיבי למהלך הפלסטיני של הצבעה באו”ם, וזכה ליחס של סטודנט נזוף מנתניהו. זה רע לישראל, בשעה שבה היא זקוקה יותר מכל לאובמה

 


הדבר האחרון שישראל היתה צריכה
הנשיא אובמה ניסה להציג מסלול אלטרנטיבי למהלך הפלסטיני של הצבעה באו”ם, וזכה ליחס של סטודנט נזוף מנתניהו. זה רע לישראל, בשעה שבה היא זקוקה יותר מכל לאובמה

יצחק בן-חורין, וושינגטון

לברק אובמה ולבנימין נתניהו לא היה כל עניין לעורר מחלוקות. אובמה עסוק כבר בבחירות לנשיאות והתורמים היהודים הם עמוד השדרה של הדמוקרטים. נתניהו יודע שעימות גלוי עם הנשיא לא יעשה לו טוב בדעת הקהל בארץ. לשניהם היה עניין משותף להתמודד עם איום ההצבעה על מדינה פלסטינית בעצרת האו”ם – ולמרות הכל, שוב נגמרה פגישה בין השניים בפיצוץ.

 

גם בין ידידים יש מחלוקות, ניסו אובמה וביבי להרגיע מול המצלמות. “ברור שיש הבדלים בינינו על דקדוקי ניסוח ושפה, וזה קורה בין ידידים”, הסביר אובמה בחדר הסגלגל, כשנתניהו לצדו, מסנגר אף הוא על הידידות בין שתי המדינות. אבל כפי שסיכמו במהדורת הערב של NBC את המפגש: עם שני ידידים כאלה, מי צריך אויבים.

צילום: רויטרס, ערוץ 1, רועי גזית

סגורסגור

שליחה לחבר

הקלידו את הקוד המוצג תמונה חדשה

 

שלח

הסרטון נשלח לחברך

סגורסגור

הטמעת הסרטון באתר שלך

קוד להטמעה:

 

ראש בראש בבית הלבן – עוד דיווחים ופרשנויות:

 

הרושם שהשאיר נתניהו: “רגע לא-דיפלומטי”

בפמליית רה”מ טוענים: נתניהו יצא מעודד מאובמה

זעם ברמאללה: על ארה”ב לעצור עקשנות נתניהו

מבט עולמי
 
עיתוני העולם: נתניהו נתן הרצאה / יונתן ובר
 
המפגש המתוח בבית הלבן לא נעלם מעיני התקשורת העולמית, אך גם עורר תהיות האם הצהרתו של אובמה על קווי 1967 כבסיס למו”מ מהווה שינוי מהותי בעמדה האמריקנית
לכתבה המלאה

 

 

במשך 16 שנים, תחת הנשיאים ביל קלינטון וג’ורג’ בוש הבן, עם ראשי ממשלות ישראל מאז יצחק רבין, נשמרו חילוקי הדעות על-פי רוב מאחורי דלתיים סגורות וההסכמות יצאו החוצה. להבדיל, המחלוקות בין “הידידים” אובמה וביבי, מתפוצצות בכותרות ראשיות.

 

 

שבע פעמים נפגשו נתניהו ואובמה בשנתיים האחרונות וברור שזו אינה מחלוקת בין ידידים. לא תמצאו שם ידידות. הם יודעים לדבר מעולה, אבל מאחורי המילים המדויקות והקרות – אין ולו מבט, לא חיוך ולא צ’פחה. שפת הגוף הקפוצה אמרה את מה שהשניים ניסו להכחיש ברטוריקה. אובמה כל כך כעס, עד שלא היה מסוגל להישיר מבט לעבר נתניהו. האמריקנים לא אהבו את מה שעשה נתניהו לנשיא שלהם. את דבריו תיארה התקשורת האמריקנית כהרצאה לסטודנט, ואובמה לא ממש נהנה מתפקיד הסטודנט הנזוף.

אווירת משבר ושפת גוף מתוחה (צילום: MCT)

 

מבחינת האמריקנים, נתניהו לא הבין את נאום הנשיא ביום חמישי וראה צל הרים כהרים. כולם יודעים שקווי 67′ הם הבסיס למו”מ. איש בוושינגטון לא חשב שיש סיכוי אמיתי לחדש בתקופה הקרובה מו”מ ישיר. אם הצדדים לא רוצים, שום נשיאי אמריקני לא יכול לכפות עליהם לדבר, ובוודאי לא פתרון.

 

 

הבעיה הגדולה היא שישראל, שזקוקה לקונצנזוס אמריקני, ובדרך כלל זוכה לו בקונגרס, הופכת כעת לכדור משחק פוליטי בין הרפובליקנים והדמוקרטים. מיט רומני, מועמד רפובליקני רציני, מאשים שאובמה השליך את ישראל מתחת לגלגלי האוטובוס. גם מועמדים רפובליקנים אחרים כמו מישל בקמן, מנגחים את אובמה. בימים קשים לרפובליקנים, אחרי חיסול אוסמה בן לאדן, העימות עם ישראל הוא סחורה לוהטת.

 

 

יש סימנים לכך שנדבנים יהודים מאיימים לפגוע בתרומות לאובמה. הנשיא יצטרך לשלוף שפן בנאומו מחר באיפא”ק, וכתבי הבית הלבן כבר מגלגלים ספקולציות על ביקור אפשרי שלו בישראל, אפשרות שעליה דיווחנו לפני כמה שבועות.

 

גורם במחלקת המדינה אמר לי שאובמה ניסה להציג מסלול אלטרנטיבי למסלול הבלתי נמנע של הצבעה באו”ם על הקמת מדיניה פלסטינית, עם רוב מסיבי. “מה שקורה עכשיו ממש לא טוב לארה”ב ולא טוב לישראל. האינטרס של שתי המדינות הוא שהמחלוקת תיעלם”. כאשר ישראל ניצבת בפני ההצבעה בספטמבר על מדינה פלסטינית היא זקוקה לעזרת אובמה בשכנוע האירופים להתנגד למהלך. העימות הנוכחי היה הדבר האחרון שישראל היתה צריכה.